Idea

2e czerwca 2018 rusza trzecia edycja kina na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku.

Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku jest idealnym i wymarzonym miejscem na seanse pod chmurką a ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści chętnie z naszej oferty korzystali. Na większości pokazów brakowało miejsc dla wszystkich chętnych. Cieszymy się, że możemy dzięki wsparciu Miasta Gdańska i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zorganizować w tym roku drugą trzecią Kina na Szekspirowskim – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego.

W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach.

Przez całe wakacje odbędzie się jedenaście projekcji kina plenerowego w wybrane soboty i środy od 23 czerwca do 25 sierpnia. W przypadku deszczu projekcje podobnie jak w roku ubiegłym będą przekładane na kolejną środę. Wybrane projekcje w przypadku dużego zainteresowania widzów odbywać się będą na drugim ekranie na dziedzińcu Teatru.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa organizator m.in. takich trójmiejskich wydarzeń jak: Sopot Film Festival, Kino Letnie w Orłowie, Filmowy Rok – Podsumowanie Ambitnego Kina w Gdańsku oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku.

Pomysłodawcami i kuratorami projektu są Anna Kądziela-Grubman oraz Michał Grubman.

Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

Grafika pokazów (do pobrania):