Idea

Już pod koniec miesiąca, 24 czerwca, rusza druga edycja kina na dachu Teatru Szekspirowskiego, cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się na dachach budynków Nowego Jorku.

Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce. Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku jest idealnym i wymarzonym miejscem na seanse pod chmurką a ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści chętnie z naszej oferty korzystali. Na większości pokazów brakowało miejsc dla wszystkich chętnych. Cieszymy się, że możemy dzięki wsparciu Miasta Gdańska i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zorganizować w tym roku drugą edycję Kina na Szekspirowskim – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego.

W cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach w tym filmy z Nowym Jorkiem w tle, skąd wywodzi się geneza projektu.

Przez całe wakacje odbędzie się dziesięć projekcji kina plenerowego w wybrane soboty i środy od 24 czerwca do 26 sierpnia. W przypadku deszczu projekcje podobnie jak w roku ubiegłym będą przekładane na kolejną środę.

W programie znajdą się m.in. takie tytuły jak: pokazywany w konkursie ubiegłorocznego festiwalu w Cannes i zarazem najlepszy europejski film roku „Toni Erdmann” w reż. Maren Aden; francuski obraz „Co przynosi przyszłość” w reżyserii jednej z najzdolniejszych młodych autorek europejskiego kina Mia Hansen-Løve, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię, wychwalany przez międzynarodową krytykę na festiwalu w Wenecji  obraz „Nienasyceni” włoskiego reżysera Luca Guadagnino („Jestem miłością”) z niesamowitymi kreacjami Tildy Swinton, Ralpha Finnesa, Dakoty Johnson, przesycony erotyzmem melodramat w rytmie największych przebojów The Rolling Stones i zniewalających pejzaży śródziemnomorskiej Sycylii. Zobaczyć będzie można również absolutny przebój tegorocznych kin, włoską komedię „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genoveze, opowiadającą historię grupy przyjaciół, którzy dzięki przewrotnej zabawie z telefonami komórkowymi, odkrywają przed sobą własne tajemnice. Zaprezentowany zostanie również ostatni film oscarowego twórcy Paolo Sorrentino „Młodość”, olśniewający wizualnie, pełen emocji i błyskotliwego humoru i urzekającej muzyki, który uznany został w 2015 roku za najlepszy europejski obraz.

Cykl pokazów otworzy natomiast, zrealizowany w duchu amerykańskiego kina niezależnego film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją”, a filmy z Nowym Jorkiem w tle, skąd wywodzi się pomysł kina na dachu, to czarno-biały, futurystyczny „Creative Control” Benjamina Dickinsona oraz „Plan Maggie” – zwariowane kino w duchu Woodego Allena, w reż. Rebeccy Miller.

Pomysłodawcą oraz organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa organizator m.in. takich trójmiejskich wydarzeń jak: Sopot Film Festival, Kino Letnie w Orłowie, Filmowy Rok – Podsumowanie Ambitnego Kina w Gdańsku oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku.

Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.