Najgorsze wiersze świata

OPIS

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza (znanego polskim widzom z przeboju „Sens życia oraz jego brak„) to lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli jak (i czy w ogóle da się) zbudować trwałą i głęboką relację we współczesnym świecie.

Film zdobył uznanie na światowych festiwalach.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Obrazując różne oblicza swojego bohatera, węgierski reżyser Gábor Reisz (jest tu też scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.

NAGRODY I FESTIWALE:
2019 – Węgierski Tydzień Filmowy – nagroda Grand Prize, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy montaż
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu
2019 – Festiwal Filmowców Komediowych w Monte Carlo – Nagroda Jury za najlepszy film
2019 – Forum Kina Europejskiego CINERGIA –nagroda publiczności (2. miejsce)
2019 – Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych –najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Lili Monori), najlepszy aktor drugoplanowy (Zsolt Kovács)
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Turynie – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Scuola Holden, Nagroda AVANTI!

Reżyseria: Gábor Reisz
Scenariusz: Gábor Reisz
Obsada: Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács
Producenci: Węgry
Gatunek: Komedia
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 97 minut